zdravita@aslsr.sk   

+421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

V PÚCHOVE SKONČILA DETSKÁ POHOTOVOSŤ. DÔVODOM JE NEDOSTATOK PEDIATROV

Od 1.7.2019  V Púchove nie je detská pohotovosť. Na základe žiadosti prevádzkovateľa ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast Ministerstvo zdravotníctva SR   zrušilo poverenie na jej prevádzkovanie.

Pod tento stav sa podpísal nedostatok detských lekárov.  V okrese Púchov je dnes osem pediatrov, z ktorých len dve lekárky majú menej ako 60 rokov. Na pohotovosti slúžili mesačne až štyri služby, čo je vzhľadom na vek vyčerpávajúce.  Koncom roka plánuje ukončiť činnosť ďalšia ambulancia a počet pediatrov tak klesne na sedem, čo by znamenalo až päť služieb na pohotovosti mesačne.

„Vzhľadom na to, že nám neustále klesá počet detských lekárov, už od januára tohto roku som uvažovala, ako budeme vzniknutú situáciu riešiť,“ povedala pediatrička Eva Cígerová, ktorá detskú pohotovosť prostredníctvom spoločnosti PeDe prevádzkuje už 17 rokov. Snažila sa získať aspoň dvoch pediatrov, ktorí by na detskú pohotovosť do Púchova chodili slúžiť.  Neúspešne!

Z Púchovského okresu s   takmer so 45.000 obyvateľmi budú rodičia s deťmi dochádzať na pohotovosť do Považskej Bystrice.  „Vzhľadom na právne normy, že každý akútny stav musí byť ošetrený tam, kde sa pacient dostaví, budú vyšetrení štandardne, akoby mali trvalé bydlisko v mieste pôsobenia ambulantnej pohotovostnej služby“ vyjadril sa riaditeľ považskobystrickej nemocnice Igor Steiner.

Zdroj: sme.sk