zdravita@aslsr.sk,  +421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

OČKOVANIE PROTI ĽUDSKÉMU HPV UŽ HRADIA ZDRAVOTNÉ POISŤOVNE

Od januára je odporúčané a hradené z verejného zdravotného poistenia  očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV). Zaradili sme sa tak k ostatným štátom  Európskej únie, kde je toto očkovanie zo zdravotného poistenia hradené. Predsedníčka  Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková uvádza, že na ochorenie, ktorému sa dalo predísť týmto očkovaním na Slovensku ročne zomiera 400 ľudí.

Vírus HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ale aj hrtana, penisu, kože či konečníka, preto je toto očkovanie odborníkmi považované za „prvé očkovanie proti rakovine“.  

Táto vakcína bola doteraz dostupná za plnú úhradu pacienta  V súčasnosti zdravotné poisťovne uhrádzajú v plnej výške   základnú dvojvalentnú vakcínu proti HPV.

K dispozícii je však aj  štvorvalentná vakcína, ktorá chráni aj pred typom vírusu, ktorý spôsobuje bradavice na rôznych častiach tela, a deväťvalentná vakcína, ktorá chráni pred najširším spektrom vírusov  spôsobujúcim aj ďalšie druhy rakoviny. Podľa  Zuzany Krištúfkovej „Od februára by aj táto mala byť kategorizovaná a s doplatkom byť k dispozícii všetkým, ktorí chcú chrániť seba, svoje dcéry a synov,“

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová upozorňuje, že sexuálny styk nie je jediný spôsob  prenosu tohto vírusu. Nakaziť sa dá napríklad z požičaného uteráka.

Odborníci preto očkovanie proti HPV odporúčajú a upozorňujú, že má význam aj v prípade ak je človek vírusom nakazený, keďže môže zastaviť progres ochorenia. Zdravotné poisťovne očkovanie hradia deťom vo veku od dvanástich až do trinástich rokov. „Vývoj rakoviny môže trvať aj desať rokov, preto teoreticky má zmysel sa očkovať aj v šesťdesiatke,“ uvádza Zuzana Krištúfková.