zdravita@aslsr.sk,  +421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

PHDR. ĽUBICA HLINKOVÁ PRE ZDN: MÁME PRED SEBOU CELÚ ARMÁDU VÝDAVKOV

PhDr. Ľubica Hlinková, MPH, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka VšZP hovorila pre Zdravotnícke noviny o mnohých problémoch. Neopomenula ani rokovania s ambulantnými lekármi či finančnú kondíciu VšZP.

„Nechcem vystupovať v duchu „po boji je každý generál“, vracia sa generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková v rozhovore pre Zdravotnícke noviny (ZdN) k rušným predvianočným rokovaniam, nezmluvnému vzťahu so stovkami ambulancií v tom čase a neistote medzi poistencami.  „Nedorozumenie týkajúce sa zmlúv so zástupcami ZAP-u vzniklo pred mojím vymenovaním a ja som musela prijať situáciu, aká v danej chvíli bola. Prekvapilo ma, keď som sa z brífingu zástupcov ZAP-u dozvedela, že po viac než piatich mesiacoch rokovaní je problém v tom, že nerozumejú zmluvám. Verím, že zrozumiteľnou a pragmatickou komunikáciou sa opakovaniu takejto situácie v budúcnosti vyhneme. A rovnako verím, že aj naši zmluvní partneri majú a budú mať rovnako ako my prioritný záujem hľadať vecné riešenia, bez vyvolávania vášní, ktoré nikdy dohodu neuľahčujú.“

Na otázku Zdravotníckych novín, v akom finančnom stave je dnes VšZP, jej generálna riaditeľka odpovedá: „VšZP je v súčasnosti ekonomicky stabilizovaná. Ozdravný plán bol úspešný, aj keď definitívna sanácia 193-miliónovej straty ostáva neľahkou úlohou aj na nasledujúce roky. Rok 2019 prináša výrazné ekonomické nároky. V oblasti platieb za poistencov štátu musíme počítať s významným znížením výnosov. Na strane nákladov predpokladáme vplyv dosahov novelizácie zákona č. 363 v súvislosti s nárastom nákladov na lieky a zdravotnícke pomôcky. Zároveň budeme musieť zaknihovať rast miezd v sektore vrátane nárokov súvisiacich so sociálnym balíčkom či s rekreačnými poukazmi, nárast platieb pre urgentné príjmy, ambulantné pohotovosti či záchranky, prípadne výdavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Samostatnou kapitolou budú rokovania so stavovskými organizáciami, ktorých očakávania sú často mimo našich rozpočtových možností. Je to realita, pred ktorou nemá význam zakrývať si oči.“

V odpovediach sa nevyhla ani hodnoteniu podľa politikov rekordného rozpočtu pre zdravotníctvo. „Je pravda, že ide o najväčší medziročný rast výdavkov pre sektor zdravotníctva, zhruba 300 miliónov eur. Z hľadiska príjmov VšZP je dôležitý parameter poistného, ktoré platí štát za svojich poistencov, teda deti, dôchodcov, ľudí na rodičovskej dovolenke, nezamestnaných, väzňov a ďalšie skupiny. A tu, ako som už spomínala, ide o výrazné zníženie.“ Ľ. Hlinková tak upozorňuje na „celú armádu rastu výdavkov na tento rok“  a s tým súvisiacu komplikovanú pozíciu pre najväčšiu slovenskú zdravotnú poisťovňu.

VšZP zvýšila pre rok 2019 prostriedky pre ambulantnú sféru o 50 miliónov eur. Podľa Ľ. Hlinkovej ide o historicky prvé a zrejme najväčšie zvýšenie pre ambulantnú sféru.„Zvýšenie platieb v ambulantnom sektore je však iba jeden uhol pohľadu,“ zdôrazňuje v rozhovore pre ZdN. Podľa nej nie všetky riešenia sú len otázkou peňazí. Za veľký problém považuje nedostatok lekárov, ktorý sa bez prijatia systémových riešení bude ďalej prehlbovať. „Je potrebné zamerať sa aj na kompetencie zdravotných sestier, ktoré v budúcnosti môžu zohrať významnú úlohu pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti, keďže sú vzdelané a erudované. Na toto, samozrejme, treba myslieť už pri tvorbe štandardných diagnosticko-terapeutických postupov,“ konštatuje Ľ. Hlinková pre ZdN.

Generálna riaditeľka VšZP deklarovala aj pokračovanie v komunikácii s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Reagovala tak na zrušenie limitov VšZP špecialistom len do konca marca – na rozdiel od súkromných zdravotných poisťovní, ktoré zaviedli bezlimitné prostredie bez časového obmedzenia. Zdôraznila, že spoločne sa bude hľadať optimálny model, ktorý by zabezpečil včasnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre poistencov, a zároveň vedel garantovať udržateľnosť finančných zdrojov. Ľ. Hlinková v rozhovore pre ZdN ubezpečila, že VšZP určite nebude po marci 2019 preferovať zavedenie limitov v podobe, v akej existovali v minulosti.

Kombinovaný úhradový mechanizmom pre päť odborností, ktorý vlani VšZP zaviedla, v súčasnosti poisťovňa podľa Ľ. Hlinkovej vyhodnocuje. „Musíme spočítať plusy a mínusy a až potom rozhodnúť, či v ňom budeme pokračovať, korigovať ho, alebo sa rozhodneme pre inú cestu,“ dodáva generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková v aktuálnom rozhovore pre Zdravotnícke noviny.