zdravita@aslsr.sk,  +421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

Sme tesne pred kolapsom ambulancií, bez poplatkov skrachujeme (+video)

Mnohé ambulancie nemajú na to, aby zaplatili vyššie ceny za energie. Pomoc ministerstva hospodárstva im nepomohla, hovorí šéf Asociácie súkromných poskytovateľov Marián Šóth. Tá združuje zhruba tretinu ambulantných lekárov.

V takejto kritickej situácii podľa neho ambulancie ešte neboli. Viac v rozhovore s Veronikou Folentovou pre Denník N.

Ambulancie ohlasujú zavedenie poplatkov, niektoré zvažujú zrušiť zmluvy so zdravotnými poisťovňami, čo by znamenalo, že si pacienti budú platiť za vyšetrenia priamo. Niektoré ambulancie končia, pacienti sa často nevedia dostať k lekárovi, lebo tí už majú príliš veľa pacientov. Sledujeme kolaps ambulancií?

Sme minútu pred dvanástou, keď kolaps príde v najväčšom rozkvete. To je to, čo sme nechceli. Odkedy si pamätám, sme bojovali, že ambulantní poskytovatelia sú súčasťou starostlivosti. Viac-menej 60 percent starostlivosti sa poskytuje v ambulanciách. Problém je tu dlhodobo a politici ho prehliadali. Poskytovatelia starli a nemali náhradu. Lekárov máme čím ďalej menej. 40 percent lekárov v ambulanciách má viac ako 67 rokov.

To znamená, že sú to aj sedemdesiatnici či osemdesiatnici. Veková štruktúra je hrozná. Tí lekári môžu kedykoľvek odísť. Veľký problém je, že žiadny politik nepovedal nič pozitívne, každý na nich len nadával, akí sú zlí, darmožráči, ako nepracujú a nie sú ochotní vyšetrovať pacientov aj nad svoj rámec. V minulosti boli pre špecialistov limity, čo sa nám podarilo odstrániť. Špecialisti vtedy robili časť svojej práce zadarmo. Pro bono vyšetrili pre štát niekoľko tisíc pacientov a nik im nepovedal ani ďakujem. Aj terajší premiér nás označuje za podnikateľov, ktorí si to majú všetko vyriešiť sami bez toho, aby sme mali druhú časť podnikateľského prostredia – možnosť si peniaze zarobiť.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video