zdravita@aslsr.sk,  +421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

M. Šóth pre TREND: Štát diskriminuje súkromné ambulancie. Tie sa musia zachraňovať samé

Poplatky v ambulanciách sa stávajú realitou. Ak štát situáciu nevyrieši, pacienti si budú plne hradiť zdravotnú starostlivosť

Nedostatok personálu, vysoké ceny energií a zlé manažovanie sektora sa začína prejavovať a pociťujú to najmä pacienti. Súkromné ambulancie sú nútené robiť zúfalé rozhodnutia. To, aké sú príčiny vyberania poplatkov od pacientov, prezradil v rozhovore pre TREND prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Ambulancie začali vyberať poplatky. Aké dôvody uvádzajú?

V prvom rade ide o veľmi ťažkú situáciu pre nás, ambulantných poskytovateľov. Niektorí poskytovatelia už pristúpili k vyberaniu poplatkov preto, lebo naše ekonomické oprávnené náklady sú natoľko vysoké, že zdravotné poisťovne, z ktorých dostávame platbu za naše výkony sú nedostatočné. Preto museli ambulancie pristúpiť aj k takým zúfalým krokom, ako je vyberanie poplatkov.

Máte informácie o tom, koľko ambulancií začalo vyberať poplatky?

Zatiaľ vieme o desiatkach ambulancií. Z hľadiska Asociácie súkromných lekárov sme inštruovali našich členov tak, že čakáme ešte na druhý míľnik tohto roku.

O aký míľnik ide?

Ide o to, ako budú vyzerať dodatky k zmluvám so zdravotnými poisťovňami od prvého februára.

Ako to zatiaľ vyzerá?

Ide o to, ako budú vyzerať dodatky k zmluvám so zdravotnými poisťovňami od prvého februára.

Celý článok nájdete tu: https://www.trend.sk/politika/stat-diskriminuje-sukromne-ambulancie-tie-musia-zachranovat-same-tvrdi-m-soth?fbclid=IwAR37CbICl-ejkb6-lhzo6VXIbtuDEhTpSfK5XWaeIPPqK0aBKylOwlFAzQA