zdravita@aslsr.sk   

+421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

Je vylúčené, aby situáciu v zdravotníctve vyriešilo 500 €!

Už pred viac ako desiatimi dňami sa uskutočnilo rokovanie o mzdách zdravotníkov, za účasti premiéra Eduarda Hegera a   ministra financií  Igora Matoviča. Bez ministra zdravotníctva, zástupcov stavovských organizácií, či najväčších zdravotníckych organizácií. Bez zmysluplného výsledku.

Pokým na Slovensku sa o zvyšovaní platov zdravotníkov už mesiace rokuje, v okolitých štátoch majú zdravotníci platy vyššie o stovky eur….

Jediný výsledok je správa, že zdravotníci majú dostať na jeseň tohto roka odmenu 500 eur, tak ako aj všetci zamestnanci pracujúci v štátnej a verejnej službe.  Či sa to má týkať aj zdravotníkov  neštátnych zariadení nevieme.

Výsledok: Zdravotnícky personál chýba stále viac, nemocnice zatvárajú oddelenia, ambulancie zanikajú. Stabilizácia  situácie sa nekoná.    Na dorovnanie platov zdravotníkov na úroveň okolitých krajín, aby ostávali na  Slovensku, môžeme zabudnúť.

Zo sociálnych sietí sa dozvedáme ako ti vidí minister financií Igor Matovič: Pri zdravotníkoch je to vždy trochu inak. Na rozdiel od spomenutých 300 tisíc zamestnancov, zdravotníkom je plat automaticky každý rok valorizovaný presne o % nárastu priemerných platov v celom hospodárstve spred dvoch rokov. Príklad – zdravotníkom v tomto roku rástol automaticky plat o 3,8%, lebo v roku 2020 na Slovensku narástli platy o 3,8% (1133€/1092€).

TAKŽE:

Zdravotníci už dnes majú istú zákonnú valorizáciu svojich platov o 6,9% od 1.1.23, keďže platy v slovenskom hospodárstve v roku 2021 narástli o 6,9% (1211€/1133€).

K tomu, aby sme boli fér, platí tá istá ponuka (na jednorázových mimoriadnych 500€ v septembri) ako voči vyššie spomenutým zamestnancom.

… takže s 500€ sú na tom zdravotníci rovnako ako ostatní.  

Je namieste otázka: Ako budú na tom pri takomto vývoji rodiny s deťmi, starí a chorí ľudia? Kto sa o nich postará, keď zdravotníkom nevytvoríme dôstojné pracovné aj platové podmienky, porovnateľné so susednými štátmi?