zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Dofinancovanie zdravotníctva. Na jeho nevyhnutnosti sa zhodli všetci. Zástupcovia nemocníc aj ambulantných poskytovateľov, lekárov aj zdravotníckych zariadení. Rokovala o ňom tiež odvetvová tripartita ma ministerstve zdravotníctva, ktorej sa zúčastnil aj prezident ASL SR a generálny riaditeľ Zdravity Marián Šóth. Nepriniesol však dobré správy.
Napriek tomu, že zdravotnícke organizácie oprávnene žiadajú dofinancovanie rezortu, zrejme opačný názor má ministerstvo financií. Svedči o tom neúčasť jeho zástupcov na rokovaní ODT napriek pozvaniu realizovanému na základe požiadaviek viacerých členov tripartity, okrem iných aj zdravotníckych odborov Dôsledky môžu byť katastrofálne.
Odborári zvažujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Viac ako dve tretiny nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska chce vypovedať zmluvy všetkým trom zdravotným poisťovniam, pretože neunesú zákonné mzdové nároky ani náklady na prevádzku.
Podobne sú na tom aj ambulantní poskytovatelia. Ako konštatoval Marián Šóth, Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúkla členom Zdravity dodatok, ktorý znamená redukciu finančných zdrojov e každú ambulanciu. Môže ísť o stovky eur mesačne, o ktoré ambulancia príde. Navrhnuté podmienky negatívne ovplyvňujú diagnostiku aj liečbu, keďže majú bonifikovať lekára za šetrenie na SVaLZ (laboratórne vyšetrenia, CT, MR, RTG) aj na liekoch.
Naše zdravotníctvo patrí k najchudobnejším v Európe. Kým Česká republika vynakladá na poistenca štátu približne 80 eur, Slovensko len cca 30 €. V takýchto podmienkach sa naozaj šetriť nedá. Preto sú navrhnuté podmienky neprijateľné. A neprijateľné sú pre nedostatočný rozpočet.
Aktuálne sú lekári združení v Zdravite s VšZP v dohodovacom konaní. Po jeho skončení, pokiaľ nedôjde k dofinancovaniu, resp. VšZP neprehodnotí svoju ponuku, sú zmluvy na ďalšie obdobie reálne ohrozené. A bez zmlúv sa môže sa stať, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti o pár týždňov budú bezplatne ošetrovať len akútnych pacientov. Pokiaľ by prijali neadekvátne podmienky, nemohli by ošetrovať ani tých. Jednoducho by prevádzku svojich zariadení neutiahli.
„Naším cieľom je dostať do sektora toľko peňazí, koľko reálne potrebuje a uvedomujeme si súčasný relatívne alarmujúci stav,“ k situácii povedala Zuzana Eliášová. Podľa jej slov ministerstvo zdravotníctva pravidelne komunikuje so zástupcami rezortu financií a hľadajú riešenia, ako nájsť konsenzus.
Zdá sa, že zatiaľ neúspešne! Hoci vláda stále deklaruje, zdravotníctvo je našou prioritou!