zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Pod záštitou Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, ktorej je ASL SR členom, sa v pondelok uskutočnila diskusia prezidentských kandidátov Štefana Harabina, Eduarda Chmelára a Františka Mikloška.
Pozvaní kandidáti na post prezidenta SR Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová sa ospravedlnili, nezúčastnil sa tiež Robert Mistrík.
Na diskusii boli prítomní aj zástupcovia ASL SR, ktorých zaujímal predovšetkým názor prezidentských kandidátov na problematiku zdravotníctva.
V diskusii Prezident ASL SR MUDr. Šóth uviedol, že v úvode sa pán Mikloško k problematike zdravotníctva nevyjadril, pán Harabin konštatoval, že zdravotníctvo je na Slovensku na chvoste a pán Chmelár označil zdravotníctvo za štátny záujem. Súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zaujíma, aký postoj budú mať k zdravotníckym pracovníkom a celkovo k zdravotníctvu. Aj zdravotnícki pracovníci sú naši občania, je ich stále menej. Do zdravotníctva sa investuje stále menej, platby za poistencov štátu sú okolo 30 €, čo je nedostatočné a v porovnaní so spotrebou zdravotnej starostlivosti sa blížime k anglickému systému, kde sa na urgente čaká niekoľko hodín aj dní. Prezident ASL SR požiadal prezidentských kandidátov o vyjadrenie, pričom vyslovil názor, že zdravotníctvo je na Slovensku absolútne na chvoste.
Štefan Harabin k problematike zdravotníctva uviedol: “Peňazí je dosť, len sa nesmie kradnúť.” Vyslovil názor, že za posledných 12 rokov zomrelo na vyliečiteľné choroby 40 tisíc ľudí. Problém je teda korupcia, kradnutie a fakt, že máme spolitizovanú policajnú inšpekciu, prokuratúru. CT, ktoré stojí v ČR 500 tisíc Eur u nás stojí 2,5 mil. , 3,5 mil Eur. Z vlastnej skúsenosti vie, že sestra, ktorá má mať na starosti 5 pacientov ich má 10, lekár, ktorý má zoperovať 5 pacientov, musí operovať 30, inak čakajú a umierajú.
Eduard Chmelár uviedol:. “My sme za tridsať rokov nepostavili ani jednu nemocnicu,” Základný problém vidí v tom, že Slovensko má zle nastavené priority, štát sa nezameral na zdravotníctvo, ale jeho záujmom sú vojenské výdavky. V tom vidí štátny záujem a jeho heslo je „Peniaze pre nemocnice, nie na zbrane.“ Za neefektívny považuje systém zdravotných poisťovní . Mal by byť nahradený priamym financovaním zo štátneho rozpočtu. Po prvýkrát máme vyrovnaný rozpočet, ale nebavíme sa o vnútornom dlhu, ktorý má zdravotníctvo a ďalšie oblasti.
František Mikloško uviedol, že možnosti liečby sú dnes veľmi široké a nie je možné, aby boli poisťovne schopné všetko hradiť. Východisko vidí v zvýšení odvodov od dobre finančne zabezpečených občanov, alebo vo vyšších doplatkoch štátu. V súvislosti s nedostatkom lekárov konštatoval, že pokiaľ niekto 6 rokov zadarmo študuje, mal by mať záväzok určitú dobu pracovať na Slovensku, alebo financovať štúdium z pôžičky. Problém vidí tiež v zániku stredných zdravotných škôl, keďže sestry musia mať magisterské vzdelanie. Upozornil na klientelizmus a rodinkárstvo v zdravotníctve, a taktiež na lobizmus farmaceutických firiem, ktorý je podľa neho druhý najvyšší po zbrojárskom priemysle.
MUDr. Šóth k téme zdravotníctva v závere diskusného bloku upozornil, že 70% zdravotnej starostlivosti zabezpečujú súkromní lekári. Zdôraznil, že úbytok lekárov a neatraktivita zdravotníckeho povolania sa nezmení, ak nebudú v zdravotníctve dostatočné zdroje a nebude venovaná pozornosť spoločenskému oceneniu zdravotníckeho pracovníka. Pokiaľ nebude dosiahnutá prosperita súkromného sektora v zdravotníctve, úbytok lekárov bude pokračovať.