zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Marián Šóth pre dalito.sk: Asociácia súkromných lekárov (ASL) zverejnila výzvu prezidentovi Slovenskej lekárskej komory (SLK) a občanovi Marianovi Kollárovi, ktorý šéfuje aj Združeniu ambulantných poskytovateľov (ZAP): Ďakujeme pán Kollár, alebo ako to v skutočnosti je… Reagovala tak na medializáciu nepodpísania zmlúv medzi poisťovňou Dôvera a ZAP . V stredu (4. 10. 2017) v médiách odznela informácia, že obe strany sa už dohodli a MUDr. Kollár údajne požiadal Dôveru, aby dohodnuté navýšenie zapracovala do zmlúv ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Prezident ASL Marián Šóth si povedal dosť. Mariana Kollára požiadal, aby prestal zavádzať, pretože Zdravita ASL má zvýšené ceny už od 1. 8. 2017!!!
Na stránke ste zverejnili text, ktorý prekvapil, pretože vždy ste sa prezentovali ako nekonfliktná organizácia. Verejne vyzývate prezident SLK Mariana Kollára, aby prestal s dezinformáciami.
Situácia sa zmenila, či skôr už vyhrotila. Naša asociácia cez našu organizáciu Zdravita už dlho bojuje za podmienky členov, vlastne všetkých lekárov. To, čo vybavujeme pre našich členov, totiž dostanú aj všetci lekári, teda nielen naši členovia. Čo je možno pre nás hendikep, ale bojujeme za všetkých lekárov. Najmä kultivovanou rozumnou cestou. ZAP, ktoré riadi doktor Kollár, ktorý je čiastočne našou konkurenciou, teraz ohlasuje, že vybojoval niečo, teda zatiaľ iba v teoretickej rovine od 1. novembra, a že to chce pre všetkých ambulantných lekárov. Z nášho pohľadu je to nefér, pretože to, čo naša Zdravita vybojovala pre lekárov od 1. augusta, nemáme čo riešiť ďalej a nemôže to, čo sme vybojovali my, prezentovať, že to je jeho zásluha.
Mám to chápať tak, že podľa vás prezident Kollár klame či zavádza?
Určite by som nehovoril, že pán prezident komory takýmto spôsobom upravuje takéto záležitosti, ale skôr predstaviteľ Združenia ambulantných poskytovateľov. Treba teda rozlišovať, kto to hovorí. Za Združenie ambulantných poskytovateľov by mal hovoriť člen predstavenstva doktor Kollár a nie prezident Slovenskej lekárskej komory.
V reakcii píšete, že doktorovi Kollárovi ďakujeme, ale… Ako to teda je?
V úvodzovkách mu „ďakujeme“, pretože sme od neho nič nežiadali, nič nepotrebovali a svoje zmluvy sme si vybojovali sami. Naši lekári sa, na rozdiel od jeho, nedostali ani mimo zmluvného vzťahu, neriešili sme ani pacienta ako rukojemníka, pretože situácia je naozaj veľmi vážna. V ambulantnom sektore nie sú peniaze! Vnímame veľmi ťažko, že lekári odchádzajú do dôchodku a že penzum pacientov sa presúva na plecia tých, ktorí ostali. To je to memento, ktoré potrebujeme doriešiť. V tomto momente jednoducho nemôžme riešiť nejaké dielčie úspechy, že oni k 1. novembru budú mať zmluvu na mesiac, že vypovedali zmluvu iba jednej zdravotnej poisťovni a ešte aj nie najväčšej. Takže naozaj to vnímame ako veľké negatívum.
Konflikt medzi ZAP a Dôverou nemá nič spoločné s ASL a vašou Zdravitou, ktorá lekárov pri vyjednávaniach zastupuje?
Nie! Razili sme cestu, že situácia je tohto roku veľmi vážna a peňazí nebolo. Pretože sa dofinancovanie zdravotníctva stále posúvalo, jedinou možnosťou pre nás ako Zdravitu bolo posúvanie zmlúv. To znamená, že sme uzavreli zmluvu, aj keď iba na tri mesiace, ale tak, aby sme neohrozili pacienta. A takto sme to každé tri mesiace posúvali, rovnako ako dofinancovanie zdravotníctva. A v prípade, že zdravotné poisťovne našli možnosť, ako lekárom pomôcť, dohodli sme sa. Napríklad takto sme získali aj benefit pre lekárov v Dôvere za vyšetrenia CRP. Pokiaľ sa Zdravite podarí v Dôvere niečo vybaviť, tak všetci, čo sme na rokovania chodili, vieme, aký to je ťažký boj. Je to veľké plus aj pre pacientov, pretože všeobecný lekár nemusí rozmýšľať, či CRP môže urobiť, či mu to niekto zaplatí. Takže toto sú benefity, ktoré sme my v Zdravite pre lekárov vybojovali. Na základe vyjadrení doktora Kollára som v nemom úžase, čo všetko bolo vybojované cez nich a vlastne ešte ani vybojované nie je. Veď ZAP je stále v nezmluvnom vzťahu, ktorý im začal od 1. októbra a podľa mediálnych informácií budú mať zmluvu až od 1. novembra.
Tak potom je to zo strany doktora Kollára zavádzanie?
No zavádzanie to určite je.
Čiže prezident Slovenskej lekárskej komory zavádza?
Možno prezident SLK doktor Kollár nemá také presné informácie, ako by mal predseda predstavenstva Združenia ambulantných poskytovateľov doktor Kollár.
Ale hovoríme stále o jednej a tej istej osobe.
(úsmev) Áno o jednej a tej istej osobe, pretože ak sa pozrieme na históriu, ZAP nevznikol v spolupráci s našou Zdravitou len preto, že podmienka, ktorá tam bola – bez Kollára a bez Pásztora, bola zmenená tak, že tam bude občan Kollár a nie prezident SLK.
Cítim napätie medzi lekármi. Rozdelili ste sa na dve skupiny?
Zdravita nikdy nemala tendencie bojovať. Len sa snažíme pre našich lekárov vybojovať čo najlepšie podmienky na prácu. Takže ak to mám povedať pejoratívne, to naťahovanie lekárov do nejakého nezmluvného vzťahu či stresu, veď aj aj som ambulantný lekár a viem, aké to je, keď máte riešiť množstvo pacientov a ešte aj rozmýšľať, či ste v nezmluvnom vzťahu , tak je to veľký problém. Takže sa snažíme to riešiť mierumilovnou cestou. Teda áno, pre mňa je to rozčarovanie, keď niekto povie, že čosi vydobyl a ja si pozriem vlastnú zmluvu a vidím, že veď ja to tam mám už od augusta!
Čo keď o tom občan doktor Kollár naozaj nevedel?
Hm … predpokladám, že asi nevedel.
A čo si o tom všetkom má myslieť pacient, o všetkých tých mediálnych výstupoch?
Pre pacienta je to vždy ťažké. Stalo sa to aj mne v ambulancii, že sa ma pacient pýtal, či sa má prepoistiť? Povedal som mu, že môže byť absolútne pokojný, naša ambulancia zmluvu s Dôverou má a nemusí sa vôbec strachovať o nejaké odzmluvnenie, platby či zdravotnú starostlivosť. Viem, že pre obyčajného občana je veľmi ťažké pochopiť, ktorá organizácia koho zastupuje, pretože sme tu zrazu viacerí a nikto nevie, kto koho zastupuje.
Prečo si nesadnete ako dvaja chlapi za rokovací stôl a nedohodnete sa?
Pokúšame sa o to stále. Stále to riešime ako veľkú organizáciu, ktorá by mala zastrešiť celý ambulantný sektor. A práve tu sa nezhodneme, pretože my ambulantný sektor vnímame ako celok, aj s agentúrami domácej ošetrovateľskej starostlivosti, so psychológmi, s logopédmi, a zrazu organizácia, ktorá tu je, chce zastrešiť len lekárov. A s tým mám osobne veľký problém, že by som mal tieto ostatné zložky hodiť cez palubu.
Každému musí byť jasné, že takýto rozkol škodí všetkým.
Myslím si, že to možno niekomu vyhovuje.
Prečo?
Pretože nesúlad v ambulantnom sektore je možno výhodou, možno nejaký lobing, nejednota lekárov…
Komu to vyhovuje?
Neviem.
Vyhovuje to prezidentovi SLK Kollárovi?
Viete čo? Svojím spôsobom asi áno.
V čom?
Pretože má nepriateľa a ľahšie sa bojuje proti nepriateľovi, ktorého má jasne pomenovaného.
Čo by ste mu odkázali?
Aby prijal ponuku a vytvoril sa jeden zväz, ako bol kedysi, bez Kollára a bez Pásztora, aby vznikla jedna veľká organizácia pre ambulantný sektor a aby pochopil to, o čo sa stále snažíme. Že momentálne nie je možné riešiť finančné záležitosti poskytovateľov ambulantnej starostlivosti u zdravotných poisťovní tak ako doteraz, ale centrálne. Na ministerstve, na vláde, v parlamente. Zdravotné poisťovne dostanú iba toľko peňazí, koľko im vláda dovolí. Nemôžme poisťovne stále upodozrievať, že nám nedali peniaze. Príčinu treba hľadať niekde inde.
Takže je to normálny legálny boj o peniaze.
Samozrejme. Peniaze sú vždy až na prvom mieste. (úsmev) Takže pre našich poskytovateľov je to boj o peniaze, no treba si uvedomiť to, čo stále hovoríme: to nie sú bohaté ambulancie, kde sa prehŕňate v peniazoch. Ambulancie skutočne živoria a lekári si plat vyplácajú až na konci. To, že dostaneme vraj aj päťtisíc eur mesačne, boli zavádzajúce informácie. A je to platba na celú firmu. Na organizáciu a ambulanciu, v ktorej lekár pracuje. Takže keď dostane päťtisíc, tak chvalabohu! Mám na to, aby som zaplatil sestričku, nájom, pohľadávky a keď mi niečo ostane, tak až z toho si môžem vyplatiť plat.
Vstúpili ste s doktorom Kollárom do otvoreného boja.
Hm … asi to raz muselo prísť.
Ak si raz podáte ruky, čo z toho bude mať pacient?
Nastúpil som do idúceho vlaku, získal som ho po veľmi dobrom človeku, ktorý ho vybudoval, a volá sa Zdravita. Získal som veľa odborníkov, ktorí v tejto organizácii fungujú X rokov. Bojovali za jednotlivé segmenty poskytovateľov. Zo súčasnej pozície si nemôžem dovoliť túto inštitúciu zahodiť . To znamená, že všetky veci, ktoré sú v rozpore s tým, čo ľudia v tejto správnej rade povedia, sú pre mňa problém, pretože pokiaľ nebudeme držať líniu v prospech poskytovateľo , tak ambulantný sektor určite zanikne.
To vyzerá na dosť veľký problém pre pacienta.
Samozrejme. To je to, čo my stále hovoríme. Tým, že našich ambulantných lekárov ubúda, lebo odchádzajú do dôchodku, nebude mať kto ošetrovať. Už teraz máme regióny, kde je veľký problém nájsť lekára. Pacienti už dnes vidia čakacie lehoty. To nie je preto, že on by nechcel pracovať, ale on už naozaj nevládze, lebo tých pacientov je strašne veľa a ambulantných lekárov je stále menej a menej.
Veci, ktoré sa vám podarili od augusta, ste dohodli v tichosti, mimo pacientov. Spomínali ste mediálny cirkus. Naozaj sa to v tomto štáte dá bez neho?
Určite áno. Je to kultivovanejšia cesta, keď ideme na rokovanie. Máme argumenty, vieme koľko lekárov nám ubudlo, koľko pacientov potrebuje lekára. Keď ideme s nimi na ministerstvo, vieme do určitej miery zmobilizovať aj ministerstvo, aby naštartovalo zmeny. Áno, musím skonštatovať, že toto ministerstvo ich začalo riešiť. Vnímam pozície ministra, štátnych tajomníkov a celého ministerstva, že zrazu sa to všetko päť minút po dvanástej otvorilo a nedá sa to lusknutím čarovného prútika zmeniť. Takže som rád, že ministerstvo často počúva naše argumenty a veľakrát sa nám podarilo posunúť veci ďalej.
Keď ZAP začalo v médiách informovať o problémoch so zmluvami s Dôverou, kontaktoval vás niekto z ministerstva, čo sa to deje, veď sme sa dohodli?
S ministerstvom zdravotníctva komunikujem. Určite to vnímali ako veľký problém. Veď práve teraz, v prepoisťovacom období, nemá nejaká skupina lekárov zmluvy so zdravotnou poisťovňou. Samozrejme, je to veľmi hendikepujúce pre pacientov a ministerstvo to musí riešiť. My sme sa práve tomu chceli vyhnúť, aby sme v tom čase nemuseli riešiť pacientov. Okrem toho sme na konci roka. Extrémne dofinancovanie ako také v tomto roku už nebude. Takže sa musíme obrátiť niekam inak. Nemôžeme teraz búchať na zdravotné poisťovne, že dajte nám peniaze! Tie peniaze v zdravotnom systéme nie sú! To znamená, že musíme búšiť vyššie, na vládu. Posielali sme list premiérovi, chodíme na ministerstvo, do parlamentu na zdravotnícky aj finančný výbor, aby sme vybojovali čo najviac peňazí na budúci rok. Argumentáciu, že tohto roku je sektor poddimenzovaný, si už osvojil aj minister zdravotníctva, že ambulantný sektor treba dofinancovať.
Čiže posledné kroky ZAP škodia ambulantnému sektoru?
Určite. Neprinášajú pokoj ani pre prácu lekárov a z hľadiska financií neprinášajú nič nové, pretože peňazí skutočne nie je. Takže aj tá poisťovňa Dôvera musela riešiť iba sanáciu týchto vecí, ktoré oni požadovali len na základe toho, že niekomu zasa zoberú. Čo je pre mňa veľký precedens, ktorý som vždy odmietal, aby sa niekomu zobralo a druhému pridalo.
Ako to vnímate, že sa to dialo priamo v prepoisťovacom období?
Možno ako veľmi neštandardné obdobie. Niečo podobné sme riešili v júli so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a viem, že to bolo veľmi nepríjemné aj pre samotnú poisťovňu.
Prečo neštandardné?
Pretože je prepoisťovacie obdobie a toto vždy nahráva možno aj nekalým praktikám niektorých ľudí, ktorí si neuvedomujú, aký ten zdravotný systém je a môžu svojím spôsobom ovplyvniť pacientov k prepoisteniu.
Musela o tom vaša protistrana vedieť?
(úsmev) Určite. Prepoisťovacie obdobie sa každý rok končí 30. 9.