zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Aby sa na Slovensku mohol finančne udržať zdravotný systém, je podľa Asociácie súkromných lekárov SR potrebné vychovať novú generáciu všeobecných lekárov s rozšírenými kompetenciami a finančným zázemím.
„MUSÍ NÁS BYŤ POČUŤ“ – čítajte viac
Prezident ASL na dnešnom brífingu uviedol, že táto komplexná zmena súvisí s naliehavou potrebou zaradiť do siete v priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov 700 nových všeobecných lekárov. Upozornil, že v súčasnosti je viac ako tretina všeobecných lekárov starších ako 70 rokov. „
Kvalita zdravotnej starostlivosti tak logicky klesá, no vzniká aj ďalší problém, prestarnutých lekárov nemá kto nahradiť,“ uviedol prezident ASL. Dodal, že systém v súčasnosti potrebuje dostať nových všeobecných lekárov na miesta, kde hrozí, že po odchode starého lekára ho nebude mať kto nahradiť a tiež na miesta, ktoré pre začínajúcich lekárov nie sú atraktívne. Potreba zabezpečiť dostatok všeobecných lekárov vychádza aj z faktu starnutia populácie a nárastu chronických chorôb, ako je hypertenzia či cukrovka. „Špecializovaná ambulantná starostlivosť to nemôže zvládnuť,“ zdôraznil.
V súvislosti s touto priamou potrebou prichádza aj čas na komplexnú zmenu postavenia všeobecného lekára v systéme, a to rozšírením jeho kompetencií i garanciou dostatočného finančného ohodnotenia,“ uviedol. Rozšírenie kompetencií súvisí s tým, aby všeobecný lekár zvládol nárast chronických chorôb, chorôb pohybového aparátu, ale tiež duševných a nervových chorôb. Garanciou finančného ohodnotenia má byť možnosť zárobku atestovaného všeobecného lekára minimálne na úrovni atestovaného lekára v ústavnej starostlivosti.
Vyriešiť by sa mala aj samotná otázka špecializačnej prípravy. Na rozdiel od lekára v nemocnici, nemá budúci všeobecný lekár príjem, ani zabezpečené odvody. ASL preto navrhuje vytvorenie rezidentského systému, ktorý by sa mohol riadiť napríklad českým modelom, kde budúci všeobecný lekár pracuje pod dozorom lekára s atestáciou všeobecného lekára, ktorému štát prispieva sumou 27.000 českých korún mesačne. „Z nich platí budúcemu všeobecnému lekárovi minimálnu mzdu a tiež zabezpečuje potrebné školenia,“ spresnil prezident ASL. Upozornil, že súčasťou komplexnej zmeny je nastavenie možnosti získať prax prostredníctvom bankových úverov s garanciami štátu či zdravotnej poisťovne.
Prezident ASL SR zdôraznil aj potrebnú zmenu v správaní sa obcí, samospráv a VÚC. „Možno je ľahšie dotovať folklórne slávnosti alebo futbalový klub, no samosprávy musia mať záujem, aby v danej spádovej oblasti bola zabezpečená prax všeobecného lekára,“ povedal a dodal, že samosprávy by svoju „dobrú vôľu“ mali prejaviť aj odpustením, či výrazným znížením nájmu za ambulanciu všeobecného lekára. To sa podľa neho v súčasnosti niekde deje, niekde je, naopak, postup samosprávy opačný. Komplexné riešenie zabezpečenia zdravotníckej starostlivosti všeobecných lekárov si vyžaduje tiež vytvorenie pevnej siete týchto lekárov, ktorá by zabezpečila geografickú, časovú i finančnú dostupnosť lekára. „Ide nám o to, aby v okruhu 15 kilometrov bol doktor dostupný, aby neboli čiastkové ambulancie,“ dodal prezident ASL SR.
Zdroj: www.lekari.sk
Aktualizované (15.4.2019): Rezidentský program bol na Slovensku spustený v roku 2014. Mal podporiť záujem mladých lekárov o štúdium všeobecného lekárstva (pre dospelých aj pre deti a dorast) a očakávalo sa, že za desať rokov „vychová“ 900 všeobecných lekárov. Napriek tomu, že sa v roku 2018 podmienky programu ešte zlepšili, záujem o štúdium nie je. Ministerstvo zdravotníctva hodnotí rezidentský program ako jeden z kľúčových faktorov stabilizácie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti“. Aj keď program hodnotíme pozitívne, myslíme si, že bez zlepšenia financovania zdravotníctva, ktoré pomôže riešiť situáciu našich ambulancií a nemocníc sa cieľ nedosiahne.
Pozrite si prehľad lekárov v rezidentskom štúdiu v jednotlivých rokoch