zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Nedostatok zdravotníckeho personálu je u nás, ale aj vo svete narastajúci problém, uvádzajú Zdravotnícke noviny. Počet sestier na Slovensku patrí k najnižším spomedzi krajín EÚ (5,7 sestry na 1 000 obyvateľov, pričom priemer krajín OECD je 9,1). Počet lekárov je síce porovnateľný s európskym priemerom (3,3/1 000 obyvateľov, európsky priemer je 3,0), ale dochádza k výraznému starnutiu lekárskeho stavu (v medziobdobí 2000 – 2013 stúpol počet lekárov nad 55 rokov z asi 20 % na 36 %). Veľmi vážna je situácia u všeobecných lekárov, ktorí dosahujú priemerný vek 57 rokov.
Autor článku MUDr. Peter Stachura, MBA ako dôvody tohto stavu uvádza demografické a systémové zmeny, mobilita pracovnej sily kvalita pracovného prostredia, narastajúci počet žien v sektore zdravotníctva, štruktúra a úroveň vzdelávania, vedy a odborného školstva, kompetencie lekárov a sestier
Demografické a systémové zmeny
So starnutím populácie a zmenami vo vekovej pyramíde automaticky narastá potreba zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Rastie počet ľudí odkázaných na pomoc iných a pribúdajú chronické ochorenia, ktoré si vyžadujú dlhodobú starostlivosť.
Čoraz sofistikovanejšie medicínske postupy a možnosti intenzívnej starostlivosti posúvajú hranice medicínskej uskutočniteľnosti. Na jednej strane stúpa tlak na vykonávanie výkonov, ktoré nemusia zákonite prinášať pre pacienta benefit, na druhej strane sa akútna zdravotná starostlivosť stáva drahým artiklom. Narastá potreba ambulantných výkonov, stúpa význam následnej starostlivosti, doošetrovania doma či snahy o zamedzenie zbytočných rehospitalizácií.
Napriek novým diagnostickým a operačným postupom a mohutnej elektronizácii nemôžeme v blízkej budúcnosti očakávať, že dôjde k poklesu počtu potrebného personálu. Práve naopak, medicína je a ostane kontaktným povolaním, vysoko závislým od ľudských zdrojov.
Na zvládnutie budúcich výziev je nevyhnutné integrovať zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Pre úzku špecializáciu jednotlivých medicínskych odvetví je čoraz dôležitejšie posilňovať individuálny prístup k pacientovi. Absolútnou prioritou na zvládnutie tejto problematiky by malo byť aj posilnenie postavenia všeobecných lekárov.
Mobilita pracovnej sily
Finančná situácia západoeurópskych krajín je prirodzene lepšia ako na Slovensku. Ponúka vyššie finančné ohodnotenie a kvalitnejšie pracovné prostredie. Po liberalizácii pracovného trhu došlo k výraznému odlevu mladej a strednej generácie slovenských zdravotníckych pracovníkov do zahraničia. Primárnym cieľom politického snaženia by malo byť udržanie slovenského zdravotného personálu a jeho spätné prilákanie z krajín EÚ. Riešením tejto problematiky by mohla byť pozitívna motivácia zdravotníckych pracovníkov, ako uvádza autor napríklad príspevok za nastúpenie na výkon práce na Slovensku, 13. plat počas 5 rokov, prípadne progresívna výpovedná lehota.
Kvalita pracovného prostredia
Zdravotnícky personál zo Slovenska nevyháňajú iba platy. Väčším problémom je kvalita pracovného prostredia. Medziľudské vzťahy, pregraduálne a postgraduálne vzdelávanie, rešpekt medzi jednotlivými medicínskymi stavmi, stále sa zvyšujúca záťaž – počty pacientov a úkonov na jedného pracovníka, nemedicínske výkony, korupcia, nízka flexibilita úväzkov, neodbornosť manažmentu, smerovanie zdravotníctva ako celku, ale aj zlé materiálne vybavenie nemocníc.
Kompetencie lekárov
Počet lekárov je síce porovnateľný s európskym priemerom, ale ich distribúcia v systéme nezodpovedá požiadavkám pacientov. V medzinárodnom porovnaní má Slovensko veľmi málo všeobecných lekárov (14 %), hoci sú nesmierne dôležitou súčasťou zdravotného systému v každej krajine, pretože pôsobia v pozícii strážcu dverí od zdravotnej starostlivosti (gate keeper). Na Slovensku ich je málo a tento stav sa stále zhoršuje.
Riešením podľa autora môže byť napríklad reorganizácia kompetencií odborného personálu, liberalizácia preskripčných a indikačných obmedzení, posilnenie postavenia všeobecných lekárov.
ASL SR na tieto problémy dlhodobo poukazuje, preto sa rozhodla iniciovať aj kampaň Musí nás byť počuť – Lekári bojujú aj za pacientov.
Zdroj : Zdravotnícke noviny, MUDr. Peter Stachura, MBA, www.zalepsiezdravotnictvo.sk