zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Za jednu z najdôležitejších zmien v uplynulom roku považuje prezident ASL SR zmenu LSPP. Podarilo sa vybojovať, že konečne po dlhých rokoch všeobecní lekári slúžia do 22. h. Uviedol to v hodnotení roku 2018 pre Zdravotnícke noviny MUDr. Marián Šóth. Úspechov či zmien v ambulanciách všeobecných lekárov však bolo počas roka niekoľko.
Profesionalizácia prehliadok mŕtvych
Proces nastavenia nového systému sprevádzalo veľa emócií a problémov, no aj nekoncepčných návrhov. „Vážnym problémom boli rozpisy ÚDZS, celková nepripravenosť úradu, zlá komunikácia s lekármi v teréne,“ uviedol M. Šóth pre ZdN. ASL SR intenzívne komunikovala s úradom pre dohľad, s ministerstvom zdravotníctva, robila vlastne prostredníka a výsledkom je, že obhliadky sú konečne úplne oddelené od poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Praktické sestry – návrat do ambulancií
Pozitívnou zmenou bolo zvýšenie kompetencií praktických sestier a možnosť mať praktickú sestru v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých. „Konečne sa nám azda vrátia do našich ambulancií a nemocníc mladé sestričky, ktoré budú zvládať praktické zručnosti také potrebné pre našu prax,“ konštatoval M. Šóth a dodal: „Veľmi radi privítame ´naše´ sestričky zo stredných škôl a budeme presadzovať túto možnosť aj pre ostatné odbornosti.“
Kontinuálne vzdelávanie – svitanie na lepšie časy
Ako ďalej v Zdravotníckych novinách konštatuje prezident ASL SR, ďalším problémom ambulantných lekárov je kontinuálne vzdelávanie. Dnes je pri enormnom zaťažení lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov veľmi náročné získať potrebný počet kreditov. Podľa M. Šótha je už však na stole návrh, podľa ktorého sa systém zjednoduší a počet kreditov sa zníži.
Doplnkové ordinačné hodiny
Systém doplnkových ordinačných hodín, ktoré fungujú od 1. januára 2019, je podľa M. Šótha preregulovaný, črtá sa, že len málo lekárov ich bude chcieť využívať. „Je to škoda, lebo nástroj na poskytnutie nadštandardných služieb pacientovi a súčasne na zlepšenie ekonomiky ambulancie stále chýba,“ konštatoval prezident asociácie pre ZdN.
Konečne funkčné ezdravie
V roku 2018 systém ezdravie konečne začal fungovať a lekári ho používať. Počiatočnú obavu medzi lekármi sa ASL SR podarilo obrúsiť do prijateľnej podoby – asociácia robila pragmatického prostredníka a bez zbytočných emócií sa snažila zabezpečiť riešenie problémov, ktoré znepríjemňovali výkon praxe. „Myslím, že sme to zvládli,“konštatoval pre ZdN prezident ASL SR.
Ďalšiu výzvu v oblasti ezdravia priniesla novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorá umožňuje uzatvoriť dohodu s pacientom elektronicky. Sprevádzajú ju však aj problémy, ako je elektronické vedenie zdravotnej dokumentácie. Pre mnohých lekárov to môže byť problém. „Známy je vysoký vekový priemer lekárov v ambulanciách, mnohí sa k ezdraviu pripojili a patrí im za to obrovské poďakovanie, no pre ďalších to môže byť problém a urýchli to ich odchod do dôchodku.“ M. Šóth sa tak oblúkom v rozhovore dostal aj k problému nedostatku mladých ambulantných lekárov, ktorých odrádza, že táto ťažká práca je nedostatočne zaplatená. „Je čoraz ťažšie zabezpečiť ambulantnú starostlivosť s takým malým (a stále klesajúcim) počtom lekárov. Kľúčovými sa stávajú financie. Práve v tejto oblasti sme dva roky stagnovali,“ konštatoval pre zdravotnícky týždenník.
Nové cenové podmienky pre rok 2019
Zdravita mala dohodnuté cenové podmienky vo VšZP až do júla 2019. Skončenie ozdravného plánu a správa z konca leta o predpokladanom pozitívnom hospodárskom výsledku VšZP spolu s novými zmluvnými podmienkami v súkromných zdravotných poisťovniach viedli na jeseň 2018 k rozhodnutiu otvoriť rokovania o nových cenových podmienkach. Výsledkom mnohých rokovaní bolo memorandum týkajúce sa podmienok úhrad na rok 2019, ktoré už jasne definuje hranicu minimálnej úrovne úhrad vo vzťahu k ostatným poskytovateľom verejného zdravotného poistenia. „Za Zdravitu teda môžeme s radosťou konštatovať, že rok 2018 priniesol zlepšenie finančných podmienok pre všetky segmenty,“ zdôrazňuje pre ZdN M. Šóth.
O sumách zvyšovania sme podrobne písali tu.
Podľa M. Šótha v Zdravotníckych novinách efekt bez limitného prostredia pocítia najmä ambulancie so zle nastavenými limitmi v minulosti a nárast úhrad bude možné vyčísliť v druhej polovici februára 2019.
„Dlhodobý cieľ Zdravity je výrazné zvýšenie ceny práce a úhrad na úroveň, ktorá zabezpečí záujem mladých lekárov o prevzatie súkromnej ambulantnej praxe. Táto úroveň je dynamická, ale kryštalizuje sa zhruba na osemticíc eur a viac,“ zdôrazňuje prezident ASL SR a dodáva: „Som rád, že zo strany našej najväčšej zdravotnej poisťovne sa nám, ambulantným lekárom konečne dostalo zadosťučinenia, že Zdravita má podpísané dodatky na ďalší polrok, že jej členovia nebudú musieť v nezmluvnom vzťahu žiť na dlh.“
M Šóth sa v rozhovore dotkol aj vzťahu so ZAP. „Čakáme trpezlivo, kedy ZAP prestane míňať svoju energiu na útoky na Zdravitu, a keď v ZAP preváži nad emóciami racionalita a profesionalita. Sme pripravení na koordinovaný postup pri rokovaniach s VšZP,“ dodáva v článku pre Zdravotnícke noviny prezident ASL SR Marián Šóth.