zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Trváme vyjadrení, že ministerstvo financií pochováva ambulantný sektor. Alarmujúca je výška poistného plateného štátom na verejné zdravotné poistenie. Pre rok 2019 je historicky najnižšia a v nasledujúcich rokoch sa má naďalej znižovať.
Napriek avizovanému najvyššiemu objemu financií do zdravotníctva sa ale objem prostriedkov smerujúci do zdravotných poisťovní na úhradu zdravotnej starostlivosti adekvátne nezvyšuje. A to i napriek tomu, že samotný rozpočet predpokladá mimoriadne výdavky na avizované zvyšovanie platov sestier, zvýšené náklady na APS a ÚPS, náklady na zdravotnú starostlivosť poskytovanú v zariadeniach sociálnych služieb, skríning a mnohé ďalšie.
Chápeme, že je nutné financovať aj iné oblasti. Chápeme, že napr. železnice a cesty sú v zlom stave a tiež, že obrana potrebuje nové stíhačky… Súčasne však považujeme za nevyhnutné, aby kompetentní pochopili, že pre päť miliónov občanov nášho štátu – poistencov, je potrebné zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Že zdravotná starostlivosť je síce bezplatná, ale nie je zadarmo, a že zdravie našich občanov je tiež HODNOTA.
Na dôsledky navrhovaného rozpočtu v súvislosti s legislatívnymi zmenami upozorňuje aj VšZP. Jej Dozorná rada na zasadnutí 16. novembra 2018 prijala komuniké, v ktorom uvádza, že „s vážnym znepokojením sleduje navrhované legislatívne zmeny v oblasti verejného zdravotníctva. Zníženie platieb za poistencov štátu navrhované v zákone o štátnom rozpočte, ako aj zrušenie následného ´expost´ prerozdeľovacieho mechanizmu poistného medzi zdravotnými poisťovňami, navrhované v zákone o zdravotnom poistení, sa významne a negatívne dotknú hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s., ako nosného piliera zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike – obe opatrenia v sume vysoko presahujúcej 100 miliónov eur ročne“.
Výhrady voči rozpočtu má aj Výbor Národnej rady SR pre zdravotníctvo, ktorý 20. novembra z dôvodu pochybností prerušil rokovanie o rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2019.
Podľa predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS) sa avizovaná suma 5,2 miliardy eur „môže líšiť od reality“. „Ak chceme zachovať poistný systém a mieru solidarity, tak by mali vymeriavacie základy zostať, pretože potom to už nemá charakter poistného systému, ale môžeme ísť na štátny rozpočet,“ uviedol Zelník pre TASR. Dodal, že takýto rozpočet pre zdravotníctvo „je nedostatočný“. Zaujíma ho, aké sú reálne rozpočty v zdravotných poisťovniach. Pripustil, že „peňazí je reálne málo“. Vysvetlil tiež, že výbor sa potrebuje v rozpočte „lepšie zorientovať“. „Stále sú tu čísla, jedni hovoria 5,2 miliardy eur, druhí päť miliárd, to sú všetko kalkulácie, ktoré sú ‚spoza okna‘, preto potrebujeme vidieť rozpočet, ktorý nám predloží Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ dodal Zelník.
Rokovanie o návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo bude pokračovať 26. novembra. ASL SR sa rokovania zúčastní a bude jeho priebeh pozorne sledovať.