zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Myšlienky na „COVID“ ambulancie, alebo ak chcete „červené“ ambulancie sa objavili už v marci. Dnes už nie je podstatné, kto s návrhom prišiel. Dôležité je, čo s dialo ďalej.
Bez odbornej diskusie, napriek mnohým výhradám sa návrh dostal až k ministrovi zdravotníctva. A na rokovaní (31.3.2020) u ministra, ktoré bolo zvolané s jediným bodom programu, a to paušálna platba pre ambulancie, sa hlavnou témou stali „COVID“ ambulancie. S veľkým zápalom ich presadzovala samotná autorka myšlienky. Nepomohlo, že prezident a viceprezident ASL SR vyslovili s ich zriadením zásadný nesúhlas, rovnako ako zástupcovia ďalších zdravotníckych organizácií prítomní na rokovaní.
„COVID“ ambulancie si začali žiť vlastný život. A darilo sa im, pretože čoskoro sa ocitli v návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, o ktorom sme sa dozvedeli z materiálov zverejnených na stránke úradu vlády.
Žiadna diskusia, žiadne pripomienky, šup rovno na vládu! Zdvihla sa veľká vlna nevôle. Návrh sa okrem nás nepáčil ani nemocniciam a zdravotným poisťovniam. Aj preto dostal prezident ASL SR od pána ministra pozvanie na stretnutie na Úrad vlády. Pozvanie prišlo 29.4.2020 okolo 10,30 na 15,00. Prezident ASL SR je všeobecný lekár. Normálne ambuluje. Spravil však všetko preto, aby na rokovanie mohol prísť. Veď bolo dôležité. Išlo predsa o veľa.
Na rokovaní za ASL SR predniesol námietky. Väčšina smerovala k červeným ambulanciám, ale výhrady uviedol aj k ustanoveniam, ktoré neprimerane zvýhodňujú zdravotné poisťovne voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ide o to, že zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorej platnosť uplynie v období od účinnosti tohto zákona až do odvolania krízovej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 , sa predlžuje za nezmenených podmienok, a to o dobu, na ktorú bola uzavretá, najdlhšie do konca roka 2020.
V praxi to znamená, že poisťovňa s poskytovateľmi vôbec nemusí rokovať, bude im platiť naďalej bez zmeny to, čo je v naposledy platnej zmluve. Poskytovatelia sú v postavení vazalov!
Čerešničkou na torte je, že právo zdravotnej poisťovne vypovedať zmluvu s poskytovateľom ostáva zachované. Poisťovňa teda zmluvu ukončiť môže, poskytovateľ nie.
Návrh novely šalamúnsky rieši aj paušálne platby pre ambulantný sektor:“ Počas krízovej situácie zdravotná poisťovňa uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, s ktorým má uzatvorenú zmluvu o zdravotnej starostlivosti paušálnu úhradu alebo preddavok.“ Ostatné podrobnosti si poskytovateľ a zdravotná poisťovňa dohodnú v zmluve o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Stretnutie ale malo pozitívny záver:
Pripomienky sme samozrejme poslali priamo štátnej tajomníčke Jane Ježíkovej. A život „COVID“ ambulancií v legislatívnom procese sme sledovali ďalej.
Zajtra (12.5.2020) je novela na programe rokovania Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo. Rovnako je na programe 7. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky so začiatkom 12.5.2020. Materiál, ktorý bol predložený do parlamentu neobsahuje ani jednu zmenu, ktorá by znamenala akceptáciu našich pripomienok. A samozrejme ustanovenia, ktoré zvýhodňujú zdravotné poisťovne vypustené neboli!
ZNENIE PRIPOMIENOK ASL SR, ktoré boli odoslané na MZ SR dňa 30.4.2020:
Za ASL SR zotrvávame na nesúhlasnom stanovisku k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony a za najprijateľnejšie riešenie považujeme to, že návrh nebude predložený do parlamentu.
Dôvodom tohto stanoviska je najmä fakt, že
Alternatívne predkladáme nasledovné pripomienky: