zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Poistenci ZP sa najmä v poslednej dobe sťažujú na zhoršenie dostupnosti vyšetrení u špecialistu , opakovane sme svedkami reportáží, že sa v skorých ranných hodinách čaká pred poliklinikami na časenky a pacienti sa aj tak na vyšetrenie nedostanú. Je príčina v lekároch ? Hlavnou príčinou je nedostatočný počet a kapacita ambulancií špecialistov. Nie je možné uvažovať tak, že lekárom sa nechce ošetrovať pacientov lebo to je ekonomický nezmysel . Špecialista totiž dostane zaplatené len za to čo vykoná , nedostane žiadnu paušálnu platbu za „kapitovaného“ poistenca, takže ak teoreticky nepríde na ambulanciu celý mesiac, jeho príjem bude rovný nule !!! Pritom náklady na nájom energie, poistenia, odvody, preddavky na daň aj mzdu sestre vyplatiť musí. On proste pracovať musí inak od systému nedostane nič a pri súčasných nízkych cenách práce ak má ambulancia prežiť, musí ošetriť denne v priemere 3 až 4 x viac pacientov ako je tomu vo vyspelých krajinách „západnej“ Európy . Napriek tomu je dopyt väčší ako sú ambulancie schopné uspokojiť . Nákup zdravotnej starostlivosti je však v rukách zdravotných poisťovní a je zjavne nedostatočný . Otázka však je či ešte má poisťovňa u koho zdravotnú starostlivosť nakúpiť. My tvrdíme, že už teraz s tým začína mať reálny problém a za 3-5 rokov bude až kriticky málo ambulancií …
Prečo je však málo ambulancií ? Pamätáme si časy keď sa na zmluvu s poisťovňou čakalo v rade a vybavovali sa po známosti , takmer každý lekár z nemocnice chcel odísť do vlastnej praxe . Áno takýto stav naozaj bol pred niekoľkými rokmi … Situácia lekárov v nemocniciach a v súkromnom sektore sa však za posledné obdobie otočila o 180 stupňov. Dávno sú preč časy kedy mala poisťovňa na stole desiatky žiadostí o zmluvy a mohla si vyberať . Dnes majú kolegovia v nemocniciach ( čo plne podporujeme a právom im to patrí ) , záruku príjmu vo výške zákonom garantovaného násobku priemernej mzdy čím dochádza pri súčasnom ekonomickom raste k rastu miezd tzv. mzdovým automatom . Aj tento rok hoci bola VšZP v ozdravnom pláne na túto zákonnú povinnosť peniaze našla, ale do ambulantného sektoru nie, tu bola vystavená stopka , embargo . Budú namietať, že podporili E recept, no podpora E receptu možno horko ťažko pokryje zvýšené náklady spojené s tlačou receptov s čiarovým kódom. Určite toto nemožno považovať za nárast príjmu . Tak sa nožnice otvárali a otvárajú . Platy v štátnych nemocniciach rastú tempom definovaným v zákone a príjmy ambulantného sektoru buď, stagnujú alebo rastú o minimálne percentá , ktoré nedokážu pokryť ani nové povinnosti vo vzťahu k pracovnej zdravotnej službe , bezpečnostným projektom, ochrane osobných údajov a v poslednej dobe najmä v súvislosti s elektronizáciou a pripravovaným E – zdravím. Všetko čo poisťovne a štát v súvislosti s elektronizáciou vymyslia musia zapracovať do našich ambulantných softvérov naši dodávatelia a čo myslíte komu vystavia faktúru ? no nie MZSR ani NCZI ale nám lekárom. Okrem toho stabilný a rýchly internet , dostatočne výkonný hardvér ktorý u časti kolegov bude potrebovať výmenu – sú všetko náklady ktoré musí riešiť každý lekár zmluvný poskytovateľ . Tak sme sa v posledných 2-3 rokoch dostali do situácie , že odchod atestovaného lekára z nemocnice do ambulancie je raritný , proste sa mu to ekonomicky neoplatí . Ambulancie zanikajú bez náhrady a ostávajúci kolegovia nedokážu dopyt uspokojiť . Už sme boli svedkami aj takej situácie , že poisťovňa v zúfalosti núkala pomerne vysoké limity lekárom ktorý v regióne ostali, len ich odpoveď bola: „ nie nechceme , nevládzeme, nevieme viac pracovať“. Aj samotné zdravotné poisťovne i Vyššie územné celky už priznávajú , že registrujú tento stav a nedokážu nahradiť kolegov odchádzajúcich do dôchodku, či odchádzajúcich zo „súkromných“ ambulancií z ekonomických dôvodov.
Prečo ale aktuálne lekár pracuje za podmienok ktoré nie sú zaujímavé pre mladého lekára? Časť zo súkromných zmluvných lekárov má príjem porovnateľný s lekárom v nemocnici ale podľa našej štatistiky a podľa dát od VšZP to nie je viac ako cca 10% . Ostatní sú hlboko pod týmto príjmom a sú vo vekovej štruktúre ktorá je hrozivá.
Čo myslíte tým že je veková štruktúra hrozivá a čo to má spoločné s tým že pracujú za týchto podmienok ? Podľa dát z našich prieskumov (dotazníky členov Zdravity a ASLSR) máme 22% lekárov nad 66 rokov veku !!! Perspektívne je ešte horšie to, že 40,9% lekárov je vo veku nad 61 rokov . Títo naši kolegovia sú z veľkej časti poberateľmi dôchodku teda majú časť príjmu mimo ambulancie , sú vo veku kedy nemusia riešiť to čo mladý kolega na začiatku svojho profesionálneho aj rodinného života – teda zabezpečenie rodiny , hypotéku na bývanie, existenciu z jedného príjmu počas rodičovskej dovolenky partnera atď. Máme veľké množstvo ambulancií s príjmom lekára ktorý je na úrovni 50% aj menej ako 50% príjmu lekára v nemocnici !!! Toto sú ambulancie ktoré sú odsúdené na zánik, pokiaľ nepríde k radikálnej zmene financovania ambulantného sektora! Osobne som riešil viacero žiadostí starších kolegov o pomoc s nájdením nasledovníka . Ale stačilo ukázať mladému kolegovi ekonomické parametre ambulancie a zdesený utekal kade ľahšie, späť do garantovaného príjmu zamestnanca . Táto situácia je neudržateľná a podľa nášho prieskumu do 5 rokov len v segmente ŠAS plánuje ukončiť činnosť 35,8 % kolegov . Ak sa pozrieme na vekovú štruktúru je to logické číslo . Z celkového počtu lekárov špecialistov toto percento predstavuje 1785 lekárov , upozorňujem nie absolventov ale hotových vzdelaných ľudí s atestáciou v špecializácii ku ktorej je nevyhnutná niekoľko ročná prax a absolvovanie početných cirkulácií !!! Ak zodpovední politici urýchlene nezasiahnu bude naozaj problém nájsť si o pár rokov lekára špecialistu.
Vedia o tejto situácii na MZ SR a v poisťovniach ? My argumentujeme, týmito faktami dlhodobo . Nakoľko sme mali pocit že je ekonómami ( prevažná časť manažmentu poisťovní ) nedôverčivo vnímané ak ekonomické parametre ambulancií predostierajú lekári , tento rok sme kalkulácie nevyhnutných nákladov zverili ekonómom. Na Zdravotných poisťovniach a rovnako aj na Valnom zhromaždení ASL SR pred ministrom zdravotníctva a generálnymi riaditeľmi ZP ich prezentoval skúsený ekonóm.
Aká bola reakcia na tieto podľa Vás alarmujúce skutočnosti ? Minister aj riaditelia uznali reálnosť našich ekonomických kalkulácií a z úst ministra odznelo, že rok 2018 by mal byť „rokom ambulantnej sféry“ . Proklamovaných 8% nárastu však považujeme len za prvý krok ktorý z hľadiska vyššie uvedených parametrov doslova „nič principiálne“ nerieši . Určite nerieši to aby ambulancie boli zaujímavé pre mladých kolegov.
Aká bude teda vaša stratégia ? Naša stratégia je postavená na dosiahnutí takého príjmu ambulancie , ktorý zabezpečí lekárovi a sestre základný príjem na úrovni garantovanej zákonom pre lekára a sestru v štátnej nemocnici – zdôrazňujem slovo základný . Toto je však málo na to aby si nejaký kolega za rovnaký peniaz na seba vzal povinnosti zamestnávateľa a povinnosti spojené so zabezpečením chodu celej ambulancie . Treba si uvedomiť že to čo v nemocnici zabezpečuje početný personál tzv. THP pracovníkov je na pleciach ambulantného lekára . Ak mu za to neponúkneme motiváciu vo forme prídavného príjmu nad tento základný – nemá dôvod vyplávať z pokojných vôd zamestnanca, ktorý ak ochorie zdvihne telefón, ohlási že je PN a môže sa v pokoji liečiť . Ambulantný lekár musí zabezpečiť zastupovanie, ak je to na jeho pracovisku musí ho samozrejme zaplatiť , ak je to zastupovanie len akútnych stavov a na inej ambulancii je jeho príjem počas PN rovný nule . Nájom , plat sestry , energie musí uhradiť , rovnako aj všetky odvody a preddavky. Tak je pre špecialistu mesačná PN katastrofou a v priemere príde o 3000 € len na základných nevyhnutných nákladoch !!! Musí si splniť ohlasovacie povinnosti voči VUC a zdravotným poisťovniam atď….. Tieto veci dnes mladého lekára natoľko vyplašia, že zuteká veľmi rýchlo …. a má alternatívu – zákonom garantovaný príjem v nemocnici bez vyššie opísaných starostí a nástrah.
Akým spôsobom si predstavujete dostať viac peňazí do ambulantného sektora ? Možností je viacero ale principiálne je na politickom rozhodnutí , či celý potrebný objem financií bude z prostriedkov verejného zdravotného poistenia (úhrad od zdravotných poisťovní ) , alebo časť príjmu bude z pripoistenia komerčných poisťovní alebo z poplatkov a doplatkov. Ak štát nezreálni odvody za poistencov štátu na úroveň aspoň trochu sa približujúcu odvodom za ekonomicky aktívnych občanov bude musieť buď obmedziť základný balík zdravotnej starostlivosti alebo zmeniť prístup k systému doplatkov a poplatkov . Práve neuvážený krok – zrušenie prednostného ošetrenia sa aj v rámci motivácie na vstup do ambulantného sektora ukazuje ako jedno vyslovene nešťastné rozhodnutie, ktoré každej ambulancii ubralo významnú časť príjmu, ktorý nijako nezaťažoval štátny rozpočet . Myslím, že na základe prieskumov NCZI je dnes už každému jasné, že je to služba ktorú pacienti požadujú, zvýši to ich komfort , dokáže priniesť do systému nemalé financie a dá sa nastaviť bez problémov tak aby reálne nikoho neobmedzovala. To však naši politici musia trošku prekročiť svoj tieň , priznať si zlé rozhodnutie , a musí prevážiť ambícia pomôcť systému nad vlastným egom . ASL SR sa snaží túto situáciu vysvetľovať a vyvíja maximálnu aktivitu na rozumné nastavenie systému doplatkov a poplatkov
Vaši kolegovia v ZAP sa verejne chvália úspechmi vo VšZP a v Dôvere pričom hovoria o náraste 4-5 % od 1.11. a v roku 2018 o cca 8%, hovoria o zrušení hodnotiacich koeficientov v Dôvere a a KEF vo VšZP ako o víťazstve … Medzi lekármi kolujú maily od vedenia ZAP kde vyzývajú lekárov aj z iných organizácií na „prestup“ do ZAP lebo vybojovali lepšie podmienky . Podarilo sa teda ZAP dosiahnuť prelomové zmeny? Neprináleží mi hodnotiť prácu iných, ale myslím si že je v poriadku reagovať na informácie ktoré sa naozaj dostavajú medzi kolegov zo strany vedenia ZAP a ktoré naopak hodnotia prácu a podmienky ktoré dosiahla Zdravita a to v negatívnom svetle. Z tohto dôvodu sme analyzovali a porovnali zmluvy členov ZAP a naše. Dnes to nie je problém sú zverejnené na Internete. Ak chceme byť exaktní prepáčte – bude to trochu dlhšie : Vo VšZP sú podmienky identické až na jednu maličkosť, každý člen Zdravity má od 1. jula 2017 zvýšený limit o 50 € na rozdiel od členov ZAP, ktorý toto zvýšenie v zmluvách od 1.7. nemajú a nenašli sme ho ani v zmluvách od 1.10. 2017 . Za mesiace júl až december tak každý člen Zdravity má vyšší príjem o 300€ v porovnaní s členom ZAP . ZAP tak pri deklarovanom počte členov v segmente ŠAS ušetril VšZP v porovnaní so Zdravitou cca 160 000 € . Zmluvy kde je to „nezvýšenie“ z formulácie v dodatku jasné – „rozsah zdravotnej starostlivosti sa predlžuje“ teda sa nemení ….. mám pre vašu potrebu k nahliadnutiu . Z nášho pohľadu sme v zmluvách so VšZP napriek tomu 50€ bonusu mesačne oproti členom ZAP nenašli ZAPom deklarovaných 4,5-5 % zvýšenia . Toto ich tvrdenie považujeme za významnú strategickú chybu veľmi oslabujúcu pozíciu na rokovaniach od 1.1.2018 nakoľko 8% zvýšenie má byť oproti úhradám za rok 2017 !! Každému je jasné že 8% už po tomto prezentovaní ZAPu nebude 8% …… Kto nechýbal na matematike tomu je to jasné . Nakoľko nám nebolo ponúknuté zrušenie KEF ( koeficientov efektivity ) oslovili sme VšZP, aby nám dala jasné stanovisko vo veci tvrdenia ZAP že u nich v zmluvách už KEF nefigurujú. Po odpovedi GR VšZP a právnej analýze dodatkov je jasné že v zmluvách členov ZAP sa KEF nezrušili – ostali tak ako doteraz ……. toto tvrdenie si preto nevieme vysvetliť, nezakladá sa na pravde. V poisťovni Dôvera je situácia až tragikomická. Zdravita mala zvýšenie už od 1.8.2017 teda o 4 mesiace skôr a to o 3 % na cene bodu plus zvýšenie cez tzv. osobitne hodnotené výkony. Celkovo teda na úrovni niečo cez 3,3%. My sme už pri prvých informáciách o dosiahnutých úspechoch a o tom že ZAP vybojoval lepšie podmienky pre všetkých museli povedať obligátne „ ďakujeme neprosíme“. Asi budem smiešne „lopatistický“ ale inak to asi nejde ak mám limit 1000€ z Dôvery a dostanem 5 mesiacov každý mesiac o 3,3 % viac spolu bude moje zvýšenie príjmu 5×33 = 165 € . Ak člen ZAPU dostane na 2 mesiace 5% tak jeho zvýšenie príjmu bude o 2×50€ teda o 100€ čím je jeho príjem oproti členovi Zdravity nižší . Tento rozdiel je však ešte vyšší nakoľko ZAP sa v nových zmluvách vzdal zvýhodnených cien výkonov 60, 62, 63 a tiež výkonu 15D hodnotenie RTG čo tento rozdiel ešte výrazne zvyšuje. Podľa našich kalkulácií je tých 5% ZAP-u na cene bodu po odrátaní zvýhodnených cien niektorých výkonov menej ako našich súčasných 3,3%! A to budeme mať od 1.12.2017 ešte menšie úpravy zmluvných podmienok, nie dramatické ale predsa smerom nahor – čo ešte viac otvorí nožnice v prospech Zdravity . Okrem toho ZAP maximum zvýšenia dosiahol v cene bodu u kolegov ktorý nevyužívajú elektronický recept čo je z nášho hľadiska práve najmenej výhodná zložka zvýšenia . Prečo? No je to výhoda len u tej časti lekárov, ktorí elektronický recept nepoužívajú ( čo je už menej ako 45% lekárov ) a de facto je to reálne zvýšenie len do 1.1.2018, kedy zo zákona v rámci eZdravia bude elektronický recept povinný a základná cena bodu bude nezaujímavou minulosťou . A opäť zrušenie HK ako veľké víťazstvo – je mi to až nepríjemné – pozrite si zmluvy – čo tam vidíte u členov ZAP – na poslednej strane v tabuľke : „výška HK“ a v písomnej časti zmluvy – aj informáciu že sa budú meniť podľa dosiahnutých parametrov kvality a efektivity bez bližšej špecifikácie bez váhy jednotlivých parametrov …. atď. teda také malé o nás bez nás . Prečo v tejto situácii idú von nepravdivé informácie o obsahu zmlúv …… možno len tušiť …. A na záver v tejto časti si neodpustím ešte jednu poznámku k SLK. Predstavitelia SLK , nemyslíte si že posielať agendu ZAP nevhodne a nepravdivo komentujúcu prácu Zdravity z adresy SLK a dokonca ostatný krát z elektronickej adresy zákonom ustanoveného registra lekárov všetkým lekárom, ( teda nielen členom ZAP !!! ) nie je etické a môže byť považované za zneužitie databázy registra lekárov. Zdravita okrem jasných a pravdivých informácií ktoré systémom RSS správ dostávajú naši členovia nikoho neoslovuje nevyžiadanými správami, nekomentuje výsledky dosiahnuté inými organizáciami …. No reagovať na nekorektné informácie akokoľvek nám to nie je príjemné – jednoducho musí . Pravda sa však nakoniec vždy presadí a o možno prvou lastovičkou čo pochopila reálnu situáciu je vystúpenie viceprezidenta SLK z rád ZAP – u a jeho vstup do radov Zdravity ….
Čo s touto situáciou ďalej ? Naša stratégia je daná základným uznesením VZ ASL SR 1, Požadovať zvýšenie úhrad za poskytovanú ZS tak, aby boli pokryté : · mzdové náklady na úrovni odmeňovania lekárov a sestier v štátnych zdravotníckych zariadeniach, · prevádzkové náklady ambulancií · náklady potrebné na obnovu a rozvoj ambulancie · primeraný zisk ako pridaná hodnota za činnosti spojené so zabezpečovaním prevádzky zdravotníckeho zariadenia . Percentá prestali byť zaujímavé ak chceme zachovať ambulantný sektor v dnešnej podobe je nevyhnutné zabezpečiť pre ambulancie financie definované vyššie a to bez ohľadu na to či to bude chcieť nárast o 30 alebo 40% to je v tejto chvíli nepodstatné . Plánovaných 8% na rok 2018 určite nebude predstavovať ani polovicu ba ani tretinu cieľa. Uspieť sa podľa názoru vedenia Zdravity dá len vstúpením do rozpočtu, presvedčením poslancov v NR, vo výbore pre zdravotníctvo, presvedčením ministra financií že sa musí zmeniť percento za poistencov štátu , pokúsiť sa zmeniť pohľad poslancov na systém poplatkov o doplatkov . Toto všetko sú úrovne kde ASL SR a Zdravita účasťou prezidenta MUDr. Šótha a ostatných členov aparátu už dlhodobo rokuje a vysvetľuje . Prvým výsledkom je to, že percento zvýšenia za poistencov štátu na posledné mesiace roku 2017 zvýšili viac ako bol pôvodný predpoklad . Nakoniec aspoň jedna dobrá správa pre našich kolegov . Aktuálne aktívne rokujeme o dlhodobo presadzovanej kombinovanej paušálne výkonovej platbe v segmente ŠAS u VšZP , kde cca 70% príjmu ambulancie by prichádzalo paušálne na základe hodinovej sadzby objednanej časti ordinačnej doby. Teda vyššia miera istoty najmä v prípade ochorenia je náš reálny cieľ na najbližšie mesiace .
Rozhovor bol publikovaný v Zdravotníckych novinách