zdravita@aslsr.sk, +421 /25 2632 1345
ZDRAVITA
NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV
SILA - PROFESIONALITA - SKÚSENOSTI
Čo vlastne tá „mýtická“ vyhláška (o ktorej tri mesiace všetci hovorili a nikto ju nevidel) je a čo pre nás znamená?
Podľa zákona č. 581/2004 Z. z. percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva každoročne do 15. januára po prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a združeniami zastupujúcimi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Týmto predpisom je teda „tá naša“ vyhláška.
Jej vydanie je na jednej strane dobrou správou, pretože medziročný 20%-ný nárast výdavkov na ambulantnú zdravotnú starostlivosť deklarovaný premiérom bol doteraz len v ústnej rovine. Prekvapujúco (v pozitívnom zmysle ) vyhláška počíta s nárastom nákladov pre segment SVLZ. Sú to síce len 2% ale po dlhej dobe je to prielom v názore, že v tomto segmente nie je potrebný nárast a naopak, očakávalo sa šetrenie. Možno sa dočkáme objektívneho hodnotenia tohto segmentu (o čo sa intenzívne snažíme), ktorý zahŕňa laboratóriá a zobrazovacie vyšetrovacie metódy (klasické RTG, ultrazvuky, mamografy, CT, MR).
Pre ambulantný sektor je 20-% ný nárast síce pomocou, ale stále nie dostatočným riešením v prostredí keď je notoricky známy rast nákladov na energie a ostatné komodity, a tiež mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych povolaní, ktorí chcú mať plat porovnateľný s platom zamestnancov v nemocniciach. Ak porovnáme medziročný nárast ambulantného sektoru s ostatnými typmi poskytovanej zdravotnej starostlivosti (nemocnice, kúpele, ambulantná pohotovostná služba, záchranky) s výnimkou už spomínaného segmentu SVLZ, je nárast pre ambulantných poskytovateľov výrazne najnižší, čo považujeme za problém.
Ďalší uhol pohľadu vzbudzuje obavu, či deklarované navýšenie bude reálne kryté zdrojmi, ktoré do poisťovní natečú. Táto obava, je vzhľadom na doterajší vývoj, naprieč celým sektorom zdravotníctva a cítime ju a pri rokovaniach s poisťovňami. Tieto momentálne finišujú. Riešime nielen cenové podmienky, ale aj úpravu vzájomných práv a povinností napr. v oblasti revíznych pravidiel. Veríme, že dohodu dosiahneme. Napriek nasadeniu na oboch stranách máme obavu, že mnohí poskytovatelia budú musieť pristúpiť k zavedeniu poplatkov, inak neprežijú.