zdravita@aslsr.sk   

+421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

Škrtanie výkonov v zdravotnej poisťovni podráža lekárom nohy

Lekári nemajú dosť síl na zvládanie pacientov po zlepšení sa pandemickej situácie, ale musia ich nájsť. Iná možnosť nie je, hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Lekári stále doliečujú pacientov a snažia sa dohnať, čo sa pre pandémiu nového koronavírusu zanedbalo. To sa však odzrkadľuje na prehlbujúcej sa vyčerpanosti zdravotníkov.  „Musíme tiež zháňať náhrady za zosnulých kolegov a riešiť alternatívy možnosti operačných výkonov s hospitalizáciou, ktoré nemôžeme realizovať v nemocniciach,“ uviedol.

Situácia sa podľa neho dramaticky zhoršuje aj po stránke neuznávania realizovaných výkonov zdravotnými poisťovňami, čo označil za „pálčivý problém“. V tomto období je  dôležitá  podpora  lekárov zo strany zdravotných poisťovní, ako aj ministerstva zdravotníctva. M. Šóth hovorí, že lekárom začínajú stúpať výkony a ich škrtanie v zdravotnej poisťovni podráža lekárom nohy a zhoršuje už aj tak napätú situáciu.

Šóth zo svojich lekárskych skúseností zaznamenal pokles telefonátov, ten nahradil vzostup fyzických vyšetrení. Rovnako doplnil, že aktuálnym fenoménom je, že pacienti sa snažia dohnať zameškanú liečbu. „Žiaľ, nie všetko dobehneme,“ uzavrel.