zdravita@aslsr.sk   

+421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

DRASTICKÁ NOVINKA PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV. ŽIADAME BEZODKLADNÉ RIEŠENIE!

Pacienti s ťažkými onkologickými ochoreniami musia po zmene kategorizácie doplácať na liečbu aj 200 eur mesačne, informuje v reportáži Ivany Krejčovej TV Markíza.  

Jedným rozhodnutím sa  doplatok za temostad a temodal zmenil z  0 na 220 eur. Radikálne sa tak zmenil (bezpochyby už aj tak ťažký) život pacientov odkázaných na túto liečbu.

Samotný tento fakt je zarážajúci. A čerešničkou na tejto pokazenej torte je vyjadrenie hovorkyne MZ SR Zuzany Eliášovej, ktorá uvádza: „Existujú viaceré možnosti ako znížiť existujúci doplatok. Tie nožnice, ktoré sú otvorené medzi úhradou zdravotnej poisťovne a výškou doplatku pacienta, napríklad aj držiteľ registrácie daného lieku, možnosť číslo dva je napríklad aj úhrada zo strany zdravotnej poisťovne, tak isto aj lekárnik môže poskytnúť zľavu z obchodnej marže…“

Ťažko chorých pacientov tak hovorkyňa MZ SR posiela prosiť o zľavu na liek, ktorý je pre nich životne dôležitý.

​Pripomíname, že v minulom roku ministerstvo zdravotníctva predstavilo Národný onkologický program. „Onkológia je jednou z oblastí, ktorej sa dôkladne venujeme a snažíme sa veci posúvať aj v tejto oblasti systematicky vpred“ Takto sa vyjadrila  ministerka zdravotníctva Andrea  Kalavská  koncom mája na 2. ročníku konferencie Onkológia na Slovensku.

Pýtame sa: Je týmto posunom doplatok onkologického pacienta 200 eur na životne dôležitý liek? Je týmto posunom rada, aby ťažko chorí pacienti prosili o zľavu od lekárnika? Určite nie!

Lekári z ASL SR a Zdravity  žiadajú ministerstvo zdravotníctva bezodkladné riešenie vzniknutej situácie, ktorá je pre onkologických pacientov doslova likvidačná. 

Vyjadrenia vyjadrenie Zuzany Eliášovej považujú za absolútne neprijateľné, cynické a neprofesionálne!  Za našich pacientov by sme očakávali snahu o riešenie ich situácie spôsobenej nesprávnym rozhodnutím, nie takéto plané rady.