zdravita@aslsr.sk   

+421 /25 2632 1345

ZDRAVITA

NAJVÄČŠIE ZDRUŽENIE NEŠTÁTNYCH AMBULANTNÝCH LEKÁROV

SILA  -  PROFESIONALITA  -  SKÚSENOSTI

ASL SR/ZDRAVITA: ZVÝŠENIE MINIMÁLNEJ MZDY – ĎALŠÍ KLINEC DO RAKVY PRE AMBULANTNÝ SEKTOR

Strana Smer-SD  pripravuje opatrenie, ktoré by v roku 2020 zvýšilo minimálnu mzdu z  doterajších 520 až na 600 eur. Podľa ASL SR a Zdravity to môže byť ďalším klincom do rakvy pre ambulantný sektor.

Smer prichádza s týmto opatrením v čase, keď aj samotné ministerstvo financií avizuje začínajúce spomaľovanie rastu ekonomiky.   

Ekonómovia ho považujú za nezodpovedné a zamestnávatelia kritizujú, že zvýšenie minimálnej mzdy sa pripravuje bez dialógu s nimi a hovoria aj o získavaní politických bodov.

Podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam  Špánikovej  sa AZZZ  zúčastní na rokovaní o zvyšovaní mzdy  len v takom prípade, ak  bude diskusia podložená ekonomickými ukazovateľmi. „Zamestnávatelia by zároveň vedeli predvídať svoje náklady na najbližšie roky. Taktiež by sme sa vyhli populizmu zo strany politických predstaviteľov,“ uvádza  Miriam Špániková.

 Avizovaný 15 %-ný nárast minimálnej mzdy znamená  zvýšenie mzdových  nákladov na jedného zamestnanca  až na  810 eur, čo je viac ako  o 100 eur.   

V čase, keď do zdravotníctva neprichádzajú dostatočné zdroje, keď táto oblasť pre štát zjavne nie je prioritou, máme z tohto kroku opodstatnené obavy. Aj keď sestry v našich ambulanciách nemajú minimálnu mzdu, jej zvýšenie až na 600 eur dopad na nás mať bude!  Okrem toho, že sa logicky zvýšia mzdové nároky našich zamestnancov, toto opatrenie zaťaží rozpočty zamestnávateľov, v rezorte zdravotníctva najmä nemocníc a zdravotné poisťovne  budú nútené prioritne zvyšovať platby na pokrytie  zvýšených zákonných nárokov zamestnancov.  Pre ambulancie budú peniaze chýbať a štát bude prispievať za svojich poistencov stále menej…